Ben Anlatısı: Bir Hamlet yeniden yazımı olarak Fındık Kabuğu romanı

25.00 

Kategoriler:

Açıklama

Hikâyelerde “ben anlatısı” bir karakter yaratımıdır. Bu ders, bazı öykülerin neden “ben anlatısı” ile kurulduğuna ve bunun ne anlama geldiğine odaklanıyor. Belirgin ve sabit bir bakış açısından anlatılan bir öykünün ne türden açılımları olabileceğine bakıyor. İkinci olarak da bir yeniden yazım örneği olmasıyla bir metnin başka metinlerle kurduğu ilişki üzerine düşünmek için bir fırsat yaratıyor. Ian McEwan, Hamlet metnini saf ve titizlikle kurulmuş bir polisiyeye dönüştürürken bize de bu türden bir metinde gerilimin nasıl yaratıldığını, kurgulanmış, planlanmış o finale doğru nasıl ilerlediğini, demek ki; öykülemenin nasıl oluşturulduğunu adım adım takip etmek için harika bir olanak sağlıyor.

Dünyanın en genç Hamlet’i henüz bir fetüs ve babasının öldürülmesine doğru ilerleyen hikâyenin ipuçlarını seslerden toplayan anlatıcısı. “Ben” diyen bir fetüs yani.

Bu dersi daha iyi takip edebilmek için dersin öncesinde ya da sonrasında Ian McEwan’ın Fındık Kabuğu romanını okumalısınız.(Ağustos 2017, Çev. İlknur Özdemir, Yapı Kredi Yay.) Romanın tadına daha fazla varmak için de Shakespeare’in Hamlet metnini.

Beliz Hoca’nın büyüleyici anlatımıyla büyüleri bozarak, hikâyeleme tekniklerini görmeye devam ediyoruz.